Dorośnij i weź odpowiedzialność za swoje życie

Ostatnio moją uwagę przyciągnęła pewna sprawa. Sprawa dotyczy szeroko rozumianego pojęcia samodzielności.  Ja od najmłodszych lat starałam się być niezależnym człowiekiem. Przykładem może być to iż jako małe, bo zaledwie sześcioletnie, przebiegłe stworzenie z charakterystycznym dla mnie, gdy rodzi się nowy pomysł, błyskiem w oku wpadłam na przewspaniały pomysł. A stało się to gdy bawiłam się z dziećmi na dworze. Wiecie, ktoś rzucił pytanie “kto ma więcej zabawek?” Więc ja i moja koleżanka wzięłyśmy jak najwięcej zabawek z domu i wytargałyśmy je na  koc (nie wiem czy pamiętacie te koce ze lwami, takie brązowe, teraz to już pewnie ich nie produkują), koc z kolei leżał na pięknej zielonej trawce, bo był to piękny letni dzień czerwca. Kiedy zobaczyłam te wszystkie zabawki pierwsza myśl która pojawiła się w mojej szalonej główce “sprzedam zabawki, będę miała pieniążki na słodycze”.

Nie żeby kiedykolwiek mi czegoś brakowało. Mama codziennie wracając z pracy przynosiła mi i mojemu bratu wielką dwulitrową Pepsi, lody Algida i chipsy Lays. To były czasy. W każdym bądź razie, nie zgadniecie co zrobiłam. Ja, sześcioletnia dziewczynka pukałam do drzwi sąsiadów i sprzedawałam swoje zabawki. O dziwo ktoś nawet kupił (haha!). Kiedy mama wróciła z pracy i się o tym dowiedziała, mało nie dostała białej gorączki. No cóż, zawsze byłam przedsiębiorcza.

Patrząc na dzisiejszych dwudziestokilku latków trochę mi ich żal, ale nie z tego powodu, że nie mają pieniędzy, że tak im źle, że muszą mieszkać z rodzicami, bo przecież nie stać ich na samochód czy mieszkanie. A czy Ty dwudziestolatku myślisz, że Twoich rodziców było stać na samochód i mieszkanie? Oczywiście, że nie, no chyba, że urodzili się bogato i dostali posag. Nie oszukujmy się zdecydowanie większa część młodych osób musi zaczynać swoje nowe, dorosłe życie od zera. I nie myśl, że będzie łatwo, bo nie będzie. To tylko i wyłącznie Twój wybór czy dorośniesz i weźmiesz swój los w swoje ręce, zaczniesz działać, albo będziesz wiecznie narzekać. Wybór należy do Ciebie. Nic się z dnia na dzień nie dzieje, ale jeśli chcesz mieć ten samochód a nie masz pieniędzy weź kredyt i go spłacaj. Jeśli chcesz mieć mieszkanie zrób to samo. Może masz dobrą pracę i stać Cię na to aby oszczędzić, okej, ale ile masz zamiar siedzieć rodzicom na garnuszku. Często zapominamy, że wszystko co robimy zależy od nas. Jeśli chcesz mieć lepsze życie weź odpowiedzialność za nie i żyj tak jak chcesz, po swojemu.

Ja jestem dobrym przykładem samodzielności. Wyjechałam sama za granicę, bez niczyjej pomocy. Pracę znalazłam przez internet i spójrz na mnie teraz- studiuję informatykę i nie pracuję, bo nie muszę. Niedługo mam zamiar zacząć staż w IT. Niczego mi nie brakuje i żyje na dobrym poziomie. Czy żałuję, że wzięłam życie w swoje ręce, wzięłam za siebie odpowiedzialność i żyje po swojemu? Nie, a wiesz dlaczego? Bo to daje cholerną satysfakcję. I Tobie też tego życzę.

Advertisements

2 thoughts on “Dorośnij i weź odpowiedzialność za swoje życie

  1. Podobno nawet jak ktoś chce iść do klasztoru, to musi wnieść majątek ( i to jak największy), aby znaczyć cokolwiek i przez całe życie nie sprzątać kibli..

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s